Chłodzenie wodne do 400zł - Jakie najlepsze? Polecane modele

| 0 Komentarzy
Dobre chłodzenie procesora, karty graficznej lub płyty głównej w komputerze wymaga nakładów finansowych.

Chłodzenie wodne do komputera w kwocie do 400 złotych – czy to wystarczający budżet?

Dobre chłodzenie procesora, karty graficznej lub płyty głównej w komputerze wymaga pewnych nakładów finansowych. Jeśli dysponujesz kwotą 400 złotych, którą zamierzasz przeznaczyć na chłodzenie wodne do procesora lub innych komponentów Twojego peceta, ale nie wiesz, na które konkretnie rozwiązanie się zdecydować, zapoznanie się z poniższymi wskazówkami pomoże Ci dokonać trafnego wyboru. Podpowiadamy między innymi, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oraz prezentujemy kilka rozwiązań, które są godne polecenia.

Polecane chłodzenie wodne do 400 zł

Jakie wybrać chłodzenie wodne PC w kwocie do 400 złotych?

Chłodzenie cieczą to doskonały sposób na to, żeby utrzymać temperaturę najważniejszych podzespołów na względnie niskim poziomie. Dobrze sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku procesorów - CPU jest komponentem, który pracując pod obciążeniem wydziela najwięcej ciepła w komputerze, dlatego to o jego chłodzeniu cieczą myśli się najczęściej. Ile jednak trzeba wydać, by móc kupić i zamontować takie urządzenie?

Oczywiście chłodzenie wodne CPU jest droższe od standardowych rozwiązań opartych na radiatorze i wentylatorze. Jednak 400 złotych to budżet wystarczający do zakupu sprawnego sprzętu, który pozwoli nam na intensywną i długotrwałą pracę naszego PC w warunkach stresu, czyli pod dużym obciążeniem. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto dowiedzieć się, jak działa cooler wodny, czy raczej, używając bardziej precyzyjnego sformułowania, cooler cieczowy. Ciecz, która znajduje się w obiegu chłodzenia wodnego, to wcale nie jest woda, lecz nieprzewodzący prądu płyn chłodzący o właściwościach antykorozyjnych. Zawiera pestycydy, które nie dopuszczają do rozwoju glonów i drobnoustrojów wewnątrz układu chłodzącego. Płyn ten z czasem traci swoje właściwości, dlatego wszyscy producenci zalecają jego wymianę po jakimś czasie – najczęściej raz w roku.

Chłodzenie wodne PC – z czego się składa cooler i na czym polega jego praca?

Cooler wodny składa się ze zbiornika cieczy, w którym magazynowany jest płyn chłodzący, czujnika przepływu wysyłającego sygnał powodujący wyłącznie komputera w przypadku zaniku ruchu cieczy, pompy tłoczącej ciecz systemem wężyków ze zbiornika do następnego elementu układu, jakim jest blok wodny, lub -w przypadku równoczesnego chłodzenia wodnego GPU i CPU - bloków wodnych zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości procesora i karty graficznej tak, żeby możliwe było odebranie maksymalnej ilości ciepła generowanego przez te komponenty. Ciepło odbierane z CPU (i ewentualnie GPU) za pośrednictwem płynu transportowane jest do chłodnicy, która ochładza ciecz przy udziale mechanicznej pracy wentylatora (wentylatorów). Schłodzony płyn przedostaje się następnie do zbiornika cieczy i cały cykl zaczyna się od nowa.

Wydajne chłodzenie wodne do komputera – parametry techniczne

Najważniejsze parametry techniczne coolerów związane są z pojemnością chłodnicy, typem gniazda procesora, cechami charakteryzującymi wentylatory oraz ich liczbą. Im jest ich więcej i im większą mają prędkość obrotową, tym szybciej przebiega proces chłodzenia. Podobnie wpływ na szybkość oddawania ciepła przez płyn chłodzący ma pojemność chłodnicy. Poniżej przedstawione zostały najczęściej spotykane w coolerach parametry komponentów systemu chłodzenia wodnego:

  • gniazdo procesora: LGA 2066, 2011-3, 2011, 1156, 1155, 1151, 1150, 1366, 1356, 775, AM4, AM3, AM3+, AM2, AM2+, FM2, FM2+, FM1,
  • liczba wentylatorów: 0-4 szt.
  • prędkość obrotowa wentylatorów: około 2000 obr/min
  • materiał wykonania chłodnicy: aluminium

Podobnie jak w przypadku każdego innego typu chłodzenia, także tu przed dokonaniem ostatecznego wyboru musimy sprawdzić, czy interesujący nas produkt jest kompatybilny z posiadanym przez nas procesorem. Zgodność dotyczy oczywiście konkretnych gniazd procesorów, których jest w produkcji kilkadziesiąt. Na szczęście oferta rynkowa jest tak szeroka, że nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego chłodzenia wodnego dla naszego CPU, tym bardziej, że wiele modeli coolerów obsługuje co najmniej kilka typów gniazd procesora.

Kompatybilność chłodzenia i procesora to pierwsza z kwestii do rozstrzygnięcia. Kolejno możemy przejść do innych, nie mniej istotnych parametrów technicznych. Wśród nich znajduje się średnica, a także sposób wykonania chłodnicy, która jest odpowiedzialna za odprowadzanie ciepła. Jak już wspomniano wyżej, im chłodnica jest większa, tym bardziej efektywnie pracuje. Gruba, dobrze zaprojektowana chłodnica jest w stanie zwiększyć skuteczność działania coolera nawet o kilkadziesiąt procent.

Z chłodnicą współpracują oczywiście wentylatory. Na rynku są dostępne urządzenia z jednym, dwoma, a nawet czterema wentylatorami. Ich liczność uzależniona jest przede wszystkim od wydajności wykorzystywanego przez nas procesora, a także od tego, ile ciepła generuje on podczas pracy (informuje o tym współczynnik TDP). Warto jeszcze wspomnieć o parametrze informującym nas o prędkości obrotowej wentylatora, a więc o tym, ile obrotów wykonuje wentylator (lub wentylatory) w ciągu minuty. Im szybszy mechanizm, tym lepiej jest on w stanie uporać się z wysokimi temperaturami. Niestety, zwiększenie prędkości obrotowej to również zwiększenie hałasu generowanego przez urządzenie.

Najbardziej znani producenci coolerów to: XSPC, Cooler Master, Thermaltake, Corsair, Watercool, Alphacool, Arctic, Enermax, SilverStone, Nzxt, Antec, Deepcool, BitsPower, Koolance, Aqua Computer, Masterkleer, LC-Power, Intel, Eheim, Akasa, Raijintek, Impactics.

Wszyscy oni dostarczają do swoich jednostek oprogramowanie, które pozwala na kontrolę oraz sterowanie pracą wykorzystywanych wentylatorów. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować chłodzenie do naszych potrzeb i wymagań.

Chłodzenie wodne do procesora do 400 złotych – propozycje coolerów

Ze względu na fakt, że oferta rynkowa jest bardzo rozbudowana, co utrudnia dokonanie najbardziej optymalnego wyboru, postanowiliśmy przedstawić Wam kilka interesujących modeli chłodzenia, które cieszą się sporym uznaniem wśród konsumentów.

  • chłodzenie wodne SilentiumPC Navis RGB 280 – na początek model, który gwarantuje sprawną pracę natychmiast po montażu. Chłodzenie jest kompatybilne z aż 16 gniazdami procesorów, wyposażone zostało w sporych rozmiarów chłodnicę aluminiową oraz dwa wentylatory, które mogą rozpędzić się do prędkości 1800 obrotów na minutę. Za urządzenie trzeba zapłacić 340 złotych.
  • chłodzenie wodne Cooler Master MasterLiquid 240 – tym razem przedstawiamy chłodzenie wodne wyposażone w dwa wentylatory z większą niż poprzednio prędkością obrotową wynoszącą 2000 obrotów na minutę, aluminiowym radiatorem i białym podświetleniem w cenie 312 zł złotych.
  • chłodzenie wodne Enermax Lepa, LPWAC120-HF AquaChanger 240 – niezwykle popularny system chłodzenia oparty na nowoczesnej, aluminiowej chłodnicy i dwóch wydajnych wentylatorach. Jest to urządzenie niezwykle uniwersalne, które może współpracować z 13 różnymi gniazdami. Jego cena wynosi 352 złote.
  • chłodzenie wodne Corsair Hydro Series H60 - schodzimy z liczbą wentylatorów do jednego. Chłodzenie Crorsair jest w stanie pracować z wieloma różnymi procesorami, także tymi o podwyższonych osiągach. Wyposażone jest w aluminiową chłodnicę i wentylator o prędkości obrotowej 2000 obrotów/min. Za to wszystko trzeba zapłacić 327 złotych.
  • chłodzenie wodne Deepcool Captain 120 EX RGB – na koniec chłodzenie w kwocie 260 złotych. Składa się z chłodnicy, aluminiowego radiatora i jednego wentylatora, którego maksymalna prędkość obrotowa wynosi 1850 obr/min.
3,7
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.